LT235/80R17 E 120/117Q
Available Sizes
Before selecting a different size, please make sure it fits your vehicle.
Toyo M-55
Total for all for () tires: tire:
As low as
Per Month For () tires tire
Cash Price For All for () tires: tire:
( per front tire)
( per rear tire)
( per tire)
Was
Per tire
As Low As
Was
Per week for () tirestire
Every 2 weeks for () tirestire
Per month for () tirestire
FREE SHIPPING
Benefits & Features
Aggressive Treads
Aggressive lugs and tread blocks improve handling and traction.
Open Shoulder
An open shoulder design on this tire helps evacuate water and improve all-terrain stability.
Multiple Sipes
Multiple sipes all around the tire greatly improve braking on snow, water, and ice.
Lateral Grooves
Pinned For Studs
Optional studs can be added to improve grip on ice and packed snow.
Tire Description
Technical Specifications
Road Condition All Season
Tread Type
All Terrain
Speed Rating
The highest speed a tire can safely maintain under its rated load.
Q
Load Index
A numerical code that indicates the maximum weight a tire can safely carry when properly inflated.
Sidewall
Blackwall
Size LT235/80R17 E 120/117Q
Ply 10 Ply (E)
Max. Load 3085 lbs
Max. Inflation Pressure 80 psi
Tread Depth 17.6/32"
Rim Width Range 6 - 7.5"
Overall Diameter 32"